
Zgodnie z planem, ta część projektu została powierzona organizacji z Macedonii DOMINO CEM. W dniach 20-26 stycznia 2024 roku grupy z Polski, Bułgarii i Macedonii, liczące po 6 osób (5 młodych ludzi i 1 koordynator z organizacji partnerskich), przyjechały do miasta Strumica w Macedonii na 5-dniowy, intensywny warsztat. W ramach warsztatu, odbyły się 2 szkolenia każdego dnia (sesje przed i popołudniowe), które miały na celu rozwój kompetencji społecznych, takich jak praca w grupie, angażowanie, style komunikacji oraz rozwiązywanie konfliktów.
Zgodnie z założeniami projektu, ta część edukacji realizowana została jako pierwsza, aby ułatwić późniejszą pracę w zespole międzynarodowym. Trenerzy rozpoczęli warsztaty od diagnozy potrzeb edukacyjnych uczestników, a podczas każdego spotkania przeprowadzali interaktywne sprawdziany wiedzy i umiejętności. Działania te pozwoliły zidentyfikować obszary, które wymagały szczególnej uwagi w czasie pracy w kolejnych dniach. Szkolenie, mimo, że dotyczyło bezpośrednich kompetencji komunikacyjnych, wykorzystywało cyfrowe narzędzia komunikacji i weryfikacji wiedzy, aby pokazać ich wartość w lepszym zrozumieniu potrzeb grupy. W programie warsztatów znalazło się także odkrywanie miasta Strumica poprzez poszukiwanie artefaktów kulturowych, z wykorzystaniem narzędzi cyfrowych.
Działanie to odpowiadało na cel projektu, jakim jest aktywizacja młodzieży i rozwój ich kompetencji miękkich, ze szczególnym naciskiem na umiejętności społeczne, współpracę w grupie i poczucie sprawczości, które będą przydatne na rynku pracy.
Młodzież zyskała konkretną wiedzę i umiejętności do pracy w grupie. Przełożyło się to na ich gotowość zgłaszania i realizowania własnych inicjatyw, co okazało się to przydatne w kolejnych etapach projektu.







