Zapraszamy na wydarzenie w ramach naszego nowego cyklu pt. “Jazz & Tea”
9 lutego 2019 (sobota) godz. 20.00
BOLEWSKI – TUBIS
DUET JAKIEGO JESZCZE NIE SŁYSZELIŚCIE!
Projekt Bolewski|Tubis jest przecięciem artystycznych dróg Radka Bolewskiego – perkusisty, kompozytora muzyki teatralnej znanego z zespołów takich jak L.Stadt, Fonovel oraz Macieja Tubisa – pianisty, kompozytora znanego głównie z autorskiego tria jazzowego Tubis Trio.
Radek Bolewski:
Ukończył Akademię Muzyczną w Łodzi i Katowicach. Obecnie jest wykładowcą na Akademii Muzycznej im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów w Łodzi na Wydziale Instrumentalnym i w Katedrze Jazzu. Współtworzył autorskie zespoły L.Stadt i Fonovel, z którymi nagrywał płyty i koncertowałem m.in. na festiwalach takich jak: SXSW (Austin, USA), Culture Collide (Los Angeles, USA), Tallin Music Week (Tallin, Estonia), Toronto Indie Week (Toronto, Kanada), Popkomm (Berlin, Niemcy), Opener (Gdynia, Polska), Coke Live (Kraków, Polska). Jest także autorem muzyki do spektakli teatralnych.
Maciej Tubis:
W 2007 roku ukończył z wyróżnieniem Akademię Muzyczną im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów Łodzi, gdzie od 2008 roku jestem wykładowcą fortepianu jazzowego oraz harmonii jazzowej w Katedrze Jazzu. Najważniejsze osiągnięcia: wyróżnienie przez Stuarta Nicholsona dla brytyjskiego magazynu Jazzwise oraz nowojorskiego Village Voice za płytę Live In Luxembourg. W 2017 roku wydał płytę studyjną z moim autorskim zespołem Tubis Trio – The Truth w prestiżowej holenderskiej wytwórni Challenge Records International.
„Mając różne doświadczenia byliśmy zaskoczeni, że połączenie naszych światów muzycznych zaowocowało projektem, w którym w pełni realizujemy nasze artystyczne dążenia: zamiłowanie do pisania piosenek oraz improwizację, w której jako jazzowi muzycy czujemy się doskonale i która daje nam wolność muzycznej wypowiedzi.”
„Płyta na dziś: Bolewski i Tubis „Lunatyk”. Radosław Bolewski perkusja i śpiew, Maciej Tubis fortepian, syntezator. Świetna… Słuchać koniecznie, a ja będę po nią sięgał w wiosennych audycjach.” – Marek Niedźwiedzki
„Lunatyk” wycisza, ale też przyciąga uwagę, czaruje dźwiękami, ale i słowem. Jest doskonale napisany, skomponowany i zagrany przez dwóch utalentowanych muzyków. Stworzyli płytę trudną, ale zarazem piękną. To muzyka poza nurtem głownych gatunków, ale i styczna dla przynajmniej dwóch. Bo to jazz, który dotyka alternatywnych struktur współczesnego rynku muzycznego. To kultura brzmienia lat 80. i szacunek do melodii. Płyta dla wrażliwców i koneserów. Umiejętna zabawa formami i wzorowe poruszanie się po znanych ścieżkach. – Adam Dobrzański Jazz Forum.