Ostatni międzynarodowe spotkanie w ramach projektu My Name is Youth odbyło się w Macedonii, w Strumicy, w dniach od 14-17...
My name is youth
międzynarodowa synergia społeczna młodzieży
2023-1-PL01- KA210-YOU-0001650046

„My name is YOUTH” to pierwszy projekt, którego celem było skupienie młodzieży wokół nowo powstałej przestrzeni klubu społecznego w centrum Mikołowa. Inicjatywa miała na celu uruchomienie ruchu społecznego opartego na młodych ludziach, którzy dzięki dostępowi do cyfrowych narzędzi i bezpiecznej, nieformalnej przestrzeni będą mogli swobodnie rozwijać swoje kompetencje społeczne oraz dzielić się doświadczeniami z rówieśnikami z krajów partnerskich. Projekt był skierowany do młodzieży oraz osób pracujących z młodzieżą z Polski, Macedonii Północnej i Bułgarii – szczególnie tych zainteresowanych aktywnością obywatelską, edukacją medialną, twórczością i współpracą międzykulturową.
Projekt odpowiadał na zidentyfikowane potrzeby w zakresie rozwoju kompetencji społecznych i cyfrowych wśród młodzieży. Wskazywał na konieczność wspierania młodych osób w budowaniu aktywności obywatelskiej z wykorzystaniem nowych mediów, a także podkreślał znaczenie refleksji nad technologią, jej możliwościami i zagrożeniami. Projekt miał także łagodzić skutki kryzysów społecznych – zarówno tych spowodowanych pandemią, jak i sytuacją międzynarodową – poprzez budowanie bezpiecznych relacji oraz wspólne działania artystyczne i edukacyjne. Ważnym celem było też rozwijanie empatii, zrozumienia kulturowego i odpowiedzialności społecznej wśród młodzieży.
w ramach projketu powstał e-book i kilka filmów pokazujących jak działaliśmy w rozszerzonej rzeczywistości
E-book
To podręcznik, który uczestnicy projektu stworzyli przy użyciu nowych technologii, a także przy wykorzystaniu narzędzi sztucznej inteligencji (AI). Zawiera trzy rozdziały, a każdy z nich jest poświęcony jednemu z trzech szkoleń, które miały miejsce w ramach projektu.
Film
Zapraszamy do obejrzenia filmu o tym, jak powstawała jedna z wystaw w przestrzeni wirtualnej Mikołowa, z użyciem narzędzi AR. Wystawę stworzyły osoby uczestniczące w projekcie "Digital Community Arts".
Film
Zapraszamy do obejrzenia filmu z całości aktywności w ramach szkolenia i działań twórczych w Polsce "Digital Community Arts"
Pierwsze spotkanie międzynarodowe miało na celu zapoznanie partnerów, wzajemną prezentację oraz wymianę dobrych praktyk w edukacji nieformalnej młodzieży. Omówiliśmy zasady koordynacji projektu, spójność w upowszechnianiu projektu oraz przygotowanie lokalnych aktywności. Odbyło się w Mikołowie w siedzibie aplikanta i wzięło w nim udział łącznie 9 osób.
Ta część projektu została powierzona organizacji z Macedonii DOMINO CEM. Grupy z Polski, Bułgarii i Macedonii, liczące po 6 osób, przyjechały do miasta Strumica w Macedonii na 5-dniowy, intensywny warsztat dotyczący rozwoju kompetencji społecznych, takich jak praca w grupie, angażowanie, style komunikacji, rozwiązywanie konfliktów.
Sesja zaplanowana w Bułgarii, zgromadziła w sumie 20 uczestników z Polski, Macedonii i Bułgarii. Młodzież oraz opiekunowie brali udział w cyklu szkoleń z zakresu kompetencji cyfrowych, które podzielono na kilka bloków tematycznych. Warsztaty obejmowały m.in. technologie Open, AI, VR i AR, które młodzi ludzie wykorzystają w przyszłych projektach multimedialnych, oraz cyfrowe mapowanie przestrzeni miejskiej.
Spotkanie miało miejsce w Mikołowie. W czasie realizacji działania, połączono pracę warsztatową z realizacją aktu artystycznego, integrującego tradycyjne działania kulturowe z nowymi mediami cyfrowymi. Do projektu zaproszono polskie artystki dr hab. Kaję Renkas oraz dr Iwonę Pomianowską, twórców z Mikołowa, społeczność lokalną oraz młodzież z trzech krajów partnerskich, którzy w części uczestniczyli we wcześniejszych fazach projektu.
Przez 6 miesięcy organizacje partnerskie spotykały się z instytucjami, organizacjami i grupami nieformalnymi, by upowszechniać wniosek, ale także by podzielić się zdobytym już doświadczeniem i kompetencjami, w zakresie organizowania społeczności lokalnych poprzez wydarzenia kulturalne
To piąte, ostatnie, ze spotkań międzynarodowych, w ramach projektu My Name is Youth. Spotkaliśmy się na dwa dni robocze w Macedonii by podsumować lokalne aktywności i pomyśleć nad dalszymi wspólnymi projektami w ramach "Generatora inicjatyw twórczych.
Projekt „Digital Community Arts”
Spotkanie miało miejsce w Mikołowie, w dniach 16-22 czerwca 2024 roku, zostało zorganizowane i przeprowadzone przez Fundację Herbateka. W czasie...
Szkolenie kompetencji medialnych „Digital Landscape”
Druga z pełnych aktywności edukacyjnych czyli trening kompetencji medialnych odbył się w Bułgarii w dniach 19-25 kwietnia 2024 roku.. Sesja...




Projekt My Name is Youth – Międzynarodowa synergia społeczna młodzieży został sfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Akcji KA 210 – YOU Small Scale Partnership.